20.06.2023

Українські фахівці з протезування зможуть ефективніше реабілітувати пацієнтів завдяки ініціативі Метінвесту «Рятуємо життя»

Українські фахівці з протезування кінцівок і супутньої реабілітації за підтримки гуманітарної ініціативи Групи Метінвест «Рятуємо життя» пройшли навчання за всеукраїнською програмою інтенсивного підвищення кваліфікації, організованою Protez Hub у Львові на початку червня цього року. Під час навчання використовувалось унікальне для України обладнання для ранньої вертикалізації пацієнтів, яке придбав для реабілітологів Метінвест за участі донорів. Загалом Група забезпечить таким обладнанням 10 закладів охорони здоров’я України.

Провідні американські та британські фахівці з протезування та реабілітації при ампутації нижніх кінцівок поділилися досвідом із 20 фізичними терапевтами й 10 протезистами з різних областей України. Протезисти отримали практичний досвід виготовлення протезів нижніх кінцівок при складних ампутаціях на рівні стегна із застосуванням новітньої ефективної технології, яка до цього не застосовувалася в Україні.

«Сьогодні в Україні фахівці з протезування, на жаль, стикаються зі складними випадками ампутацій, які доповнені супутніми ураженнями внаслідок мінно-вибухових травм, контузій чи інфекцій. Для ефективної реабілітації таких пацієнтів фізичному терапевту та протезисту важливо працювати в команді. Для нас дуже цінною є можливість опанувати досвід висококваліфікованих закордонних фахівців із реабілітації, які готові приїхати й на прикладі наших пацієнтів навчити, яким чином найефективніше допомагати у складних випадках. Дякую Prosthetika та Protez Hub за організацію програми обміну досвідом», — сказала міністр соціальної політики України Оксана Жолнович.

Терапевти покращили свої знання під час роботи з пацієнтами в період підготовки до протезування, а також тренування з протезом при складній ампутації на рівні стегна.

Поза тим, вони пройшли навчання з використання пристрою PPAM Aid для ранньої вертикалізації пацієнтів з ампутацією нижньої кінцівки й готові застосовувати нові знання на практиці у своїх закладах. Пристрій у короткий термін після операції та ще до виготовлення першого протеза дає пацієнтам змогу ходити й готуватися до протезування. Це обладнання зробить реабілітацію пацієнтів з ампутаціями нижніх кінцівок значно ефективнішою та якісно скоротить період допротезної реабілітації.

Саме таким новим для України обладнанням Група Метінвест забезпечить 10 закладів охорони здоров'я та соціального захисту в семи областях країни. Першим пристрій для вертикалізації пацієнтів отримало й уже почало застосовувати державне некомерційне підприємство «Центр комплексної реабілітації «Галичина».

«З плином війни кількість людей, що потребують протезів кінцівок в Україні, на жаль, зростає. Ініціатива Метінвесту «Рятуємо життя» забезпечує протезами військових і цивільних з ампутаціями. Ми підтримали створення першої в Україні освітньої онлайн-платформи в галузі протезування кінцівок. І зацікавлені, щоб люди, котрі віддали своє здоров’я заради всіх нас, повернулися до повноцінного життя якнайшвидше та з найменшим дискомфортом. Саме такі можливості постраждалим надає обладнання для ранньої вертикалізації, яке відтепер доступне в Україні завдяки «Рятуємо життя». Наразі його використовують львівські фахівці, а згодом отримають ще дев’ятеро реабілітаційних центрів у різних куточках країни», — зазначила директорка зі сталого розвитку та взаємодії з колективом Групи Метінвест Тетяна Петрук.

Партнерами проєкту також виступають Prosthetika, World Rehabilitation Fund, благодійний фонд «Пацієнти України», Всеукраїнське об’єднання фізичних терапевтів та Українська громада Таїланду. Програма проводиться за сприяння Міністерства соціальної політики України та Міністерства охорони здоров'я України.

«Я безмежно вдячна організаторам за можливість побувати на навчанні такого високого рівня. Щаслива навчитися нового й підтверджувати свої знання. Мій досвід роботи з пацієнтами з ампутаціями містить здебільшого допротезну реабілітацію, починаючи з гострого періоду. Але в мене було багато питань щодо подальших дій, і після навчання 90% питань закриті. Після нас протезисти отримують сильних, тренованих пацієнтів без контрактур, із гарною рівновагою та вміннями користуватися асистивними засобами. Зі сформованими куксами та вмінням накладати бандаж», — говорить фахівець із реабілітації відділення фізичної та реабілітаційної медицини Міської клінічної лікарні №4 Дніпровської міської ради Дар'я Крапіва.

Ініціативу «Рятуємо життя» створила Група Метінвест у координації з Фондом Ріната Ахметова на початку російського вторгнення в Україну. За 15 місяців повномасштабної війни проєкт допоміг майже 500 тисячам людей у 70 територіальних громадах. Українці отримали близько 4 200 тонн продуктів і засобів гігієни, а лікарні — медпрепарати, витратні матеріали та обладнання на 250 тисяч євро.

До проєкту долучилося майже 200 компаній зі всього світу, 400 волонтерів та 10 фондів і громадських організацій. За понад рік його роботи сума допомоги від донорів перевищила 2,7 млн євро.

Серед основних напрямів роботи «Рятуємо життя» — протезування та реабілітація військових та мирних жителів, а також психологічне відновлення жінок і дітей.

Media